• Uncategorized
  • 0

AP All-State Football Teams Released

The Associated Press All-State football teams are out! The highlights where local kids are concerned:

W.F. West’s Tyson Guerrero was an honorable mention at defensive back; Napavine’s Jared McCollum was a first-team linebacker; Adna’s Jason Chilcoate was a first-team offensive lineman; Toledo’s Hunter Eaton was a first-team offensive lineman; and Toledo’s Junior Arroyo was an honorable mention linebacker.

In the 2As, Hockinson QB Canon Racanelli was the Player of the Year, while Kalama QB Alex Dyer was the 2B Player of the Year.

Here’s the full list:

State player of the year, all classes: Jamyn Patu, sr., O’Dea
CLASS 4A
Player of the year: Adam Weissenfels, sr., Richland
FIRST TEAM
Quarterback: Cade Jensen, Richland
Running back: Isaiah Lewis, Monroe, Delvon McNeely, Hazen
Wide receiver: Talan Alfrey, Auburn Mountainview, Darien Chase, Union
Tight end: Devin Clup, Gonzaga Prep
Offensive line: Matthew Cindric, Skyline, Cade Beresford, Woodinville, Triston Kelley, Central Valley, Josh Jerome, Monroe, Joshua Alvarez, Chiawana
All-purpose: Tre Weed, Sumner
Defensive line: Jake Baillie, Woodinville, Matt Sevao, Lake Stevens, Jacobe Lee, Richland, Mosiah Nasili-Liu, Emerald Ridge
Linebackers: Ben Wilson, Sumner; Ricky Baker, Monroe, Marques Fuala’au, Kentlake, Tiano Malietufa, Auburn Riverside, Luke Bruno, Camas.
Defensive backs: Nash Fouch, Woodinville, Talan Alfrey, Auburn Mountainview, Tre Weed, Adam Weissenfels, Richland
Kicker: Colin Manners, Graham-Kapowsin
Punter: Heston Pettis, Glacier Peak
HONORABLE MENTION
QB: Dylan Morris, Graham-Kapowsin
WR: Jabez Tinae, Kennedy Catholic, Tre Mason, Graham-Kapowsin
OL: Ethan Tela-Porter, Graham-Kapowsin, Nathan Mead, Monroe, Riley Clark, Sumner. Campbell Barrington, University
All-purpose: Colin McKay, Todd Beamer, Adam Weissenfels, Richland
DL: Wyatt Wickham, Central Valley
LB: Andrew Gallagher, Sunnyside, Riley Miller, Union.
DB: Landen Neff, Puyallup
K: Brock Widman, Lake Stevens
CLASS 3A
Players of the Year: Tre’Shaun Harrison, Garfield, and Jamyn Patu, O’Dea
FIRST TEAM
Quarterback: Nate Hughes, jr., Bethel
Running backs: Isaiah Ifanse, sr., Bellevue, Jamyn Patu, sr., O’Dea
Wide receivers: Champ Grayson, sr., Kamiakin, Tre’Shaun Harrison, sr., Garfield
Tight end: Anthony Stell, sr., Rainier Beach
Offensive line: Nathaniel Kalepo, jr., Rainier Beach, Jackson Reed, sr., Eastside Catholic, Griffin Korican, sr., O’Dea, Mikhail Varetskiy, sr., Ferndale, Chase Bowes, sr., Timberline.
Defensive line: Davion Dixon, sr., O’Dea, Tyler McAtee, sr., Edmonds-Woodway, Giovonni White, jr., Lincoln, Mikhail Varetskiy, sr., Ferndale, Conner Warick, sr., Timberline
Linebacker: Sav’ell Smalls, soph., Garfield, Payton Bastien, sr., Arlington, Mason Simeta, sr., Timberline, Dillon Crawford, sr., Kamiakin.
Defensive backs: Malik Putney, sr., Eastside Catholic, James Hinson, sr., Ferndale, Dorian Hardin, jr., Oak Harbor, Michael Barnes, sr., Timberline.
All-purpose: Tre’Shaun Harrison, sr., Garfield
Punter: Lance D’Alessio, sr., Lake Washington
Kicker: Tolby Selvester, Timberline, sr.
HONORABLE MENTION
WR: Jonny Barrett, jr., Mount Si; Chris Penner, jr., Capital
TE: Tristyn Gese, sr., Bethel
OL: Geirean Hatchett, soph., Ferndale; Conner Warick, sr., Timberline; Hector Jasso III, sr., Lakes; Giovanni White, jr., Lincoln; Joey Roberts, sr., Mountain View
DL: Geirean Hatchett, soph., Ferndale; Jackson Harris, sr., Snohomish
LB: Alex Cleary, sr., Ferndale; Dominic Lawrence, sr. Edmonds-Woodway; Alex Gillies, sr., Lincoln
DB: Noah Becker, sr., Edmonds-Woodway; Jamin Faalogo, jr., Timberline; Braedon Potter, jr., Peninsula
All-purpose: Michael Barnes, sr., Timberline
K: Cody McDonald, sr., Mount Spokane
CLASS 2A
Player of the year: Canon Racanelli, sr., Hockinson
FIRST TEAM
Quarterback: Canon Racanelli, sr., Hockinson.
Running back: Blessing Leiato, sr., Foster; Ray Pimentel, sr., Archbishop Murphy.
Wide receiver: Sawyer Racanelli, soph., Hockinson; Cameron Ditter, jr., Selah.
Tight end: Jared Holstad, sr., Pullman.
Offensive line: MJ Ale, sr., Fife; Cy Hicks, sr., Tumwater; Kordell Johnson, sr., Hockinson; Martin Napeahi, sr., Archbishop Murphy; Mia Saole, sr., Foster.
All-Purpose: Kyler Gordon, sr., Archbishop Murphy.
Defensive line: Ryan Brooks, sr., North Kitsap; Aiden Slater, sr., Tumwater; Kyle Brabec, sr., Hockinson, Cy Hicks, sr., Tumwater.
Linebacker: Ben Hines, sr., Archbishop Murphy; Connor Westby, sr., North Kitsap, Trey LaBounty, sr., Lynden; Colton Wheeler, sr., Hockinson
Defensive back: Connor Whitney, sr., West Valley (Spokane), Demetrius Crosby, sr., Foss; Connor Clark, sr., Tumwater; Kyler Gordon, sr., Archbishop Murphy.
K: Nathan Seaman, sr., Tumwater.
P: Brandon Bach, jr., Mountlake Terrace.
HONORABLE MENTION
RB: Dax Solis, sr., North Kitsap; Dylan Paine, soph., Tumwater
WR: Rodrick Fisher, sr., East Valley (Spokane)
OL: Beau Braden, sr., Columbia River; Parker Danielson, sr., Steilacoom; Josh Moss, sr., West Valley (Spokane)
DL: Griffin Adams, sr., River Ridge; Jonathan Cox III, sr., Lakewood
LB: Tristan McDevitt, sr., Selah; Ben Johnson, sr., Eatonville; Gage Bates, sr., Lynden
DB: Caden Jumper, fr., Eatonville; Tyson Guerrero, sr., W.F. West; Matt Henry, sr., Hockinson; Rodrick Fisher, sr., East Valley (Spokane)
P: Chris Grant, jr., Toppenish
CLASS 1A
Player of the year: Simon Burkett, sr., Meridian
FIRST TEAM
Quarterback: Simon Burkett, sr. Meridian
Running backs: Wyatt Dodson, La Center; Madden Tobeck, sr., Cascade Christian.
Wide receivers: Corbin Christensen, sr., Royal; Bryce Vandenhaak, sr., Meridian.
Tight end: Tony Schleimer, sr., Meridian.
Offensive line: Raynor Beierle, sr., Royal; Seer Deines, sr., Connell;  Rams Gonzalez, sr., Royal; Jack Hiller, sr., La Center; Adam Kruzich, jr., Meridian.
Defensive line: Seer Deines, sr., Connell; Taylor Schoenfeld, sr., King’s; Wyatt Seibert, La Center; Scout Walker, sr., Colville.
Linebackers: Isaac Ellis, sr., Royal; Tristan Lewis, sr., Colville; Manny Sbalza, sr., Meridian; Madden Tobeck, sr., Cascade Christian.
Defensive backs: Thomas Barbo, sr., Mount Baker; Tyquan Coleman, sr., Cascade Christian; Lukas Hemenway, sr., Meridian; Evan Honore, La Center .
All-purpose: Tyquan Coleman, sr., Cascade Christian
Punter: Braxton Fitzsimmons, sr., Colville
Kicker: Pablo Medina, sr., Zillah
HONORABLE MENTION
QB: Casey Bauman, sr., Nooksack Valley
RB: Alonso Hernandez, jr., Royal; Carson Engholm, sr., Mount Baker.
WR: Tyquan Coleman, sr., Cascade Christian; Daniel Rizin, sr., Kiona-Benton.
TE: Mikal Paler, sr., Deer Park.
OL: George De Jong, sr., Lynden Christian; Manny Sbalza, sr., Meridian.
DL: Triston Cullen, sr. Zillah; Collin Deutscher, sr. Klahowya; Rams Gonzalez, sr., Royal; Jack Hiller, sr., La Center; Adam Kruzich, jr., Meridian.
LB: Brian Calhoun, jr., Zillah; Robert Berger, sr., Granger; Dylan Hickok, jr., Meridian; Phoenix McGuire, sr., Sultan.
DB: Carson Engholm, sr., Mount Baket; Alex Meadowcroft, sr., Charles Wright;  Bryce Vandenhaak, sr., Meridian.
All-purpose: Bryce Vandenhaak, sr., Meridian
CLASS B
Class 2B player of the year: Alex Dyer, jr., Kalama
Class 1B player of the year: Maguire Isaak, jr., Almira/Coulee-Hartline
FIRST TEAM
Quarterback: Alex Dyer, jr., Kalama
Running backs: Kyler Marsh jr., Sunnyside Christian; Brandon Montoya, soph., Lyle-Wishram; James Heer, sr., Liberty.
Wide receivers: Tucker Wetmore, sr., Kalama; Lane Marsh, sr., Sunnyside Christian.
Offensive line:  Hunter Eaton, jr., Toledo; KC Larranaga, sr., Kalama; Beau St. John, sr., Liberty; Jason Chilcoate, jr., Adna; Carson Bergeson, sr., Naselle.
All-purpose: Jacob Herz, sr., Kalama.
Defensive line: Payton Nielson, sr., Almira-Coulee Hartline; Cade Bosma, sr., Sunnyside Christian; Jakob Washington, sr., Lummi; Markus Rocha, Kalama.
Linebackers: Corbyn Byrnes, sr., Kalama; Noah Leonard, jr., Crescent; Colton Tinnin, Sr., Tri-Cities Prep; Jared McCollum, jr., Napavine
Defensive backs: Jawuan Nave, sr., Liberty; Kobe Singleton, soph., Tri-Cities Prep; Zach Lofgren, jr., Rainier; Caleb Revey, soph., Lummi.
Punter: Luke Brown, jr. Wahkiakum.
HONORABLE MENTION
QB: Chance Marsh, sr., Sunnyside Christian; Maguire Isaak, jr., Almira/Coulee-Hartline
RB: Bubba Valencia, sr., Tri-Cities Prep
WR: Caleb Revey, soph., Lummi.
OL: Jakob Washington, sr., Lummi; Lincoln Tom, soph., Lummi.
DL: Deshawn Lawrence, sr., Lummi; Easton Holmes, jr., Rainier; Robert Comstock, jr. Quilcene; Beau St. John, sr., Liberty.
LB: Junior Arroyo, sr., Toledo; Asher VanHoof, sr. Toutle Lake; Ian Russell sr., Rainier; Kyler Marsh, jr., Sunnyside Christian.
DB: KC Spencer, sr., Crescent

Comments

comments

You may also like...

Leave a Reply